Прэзентацыя лэпбуков

У рамках рэалізацыі другой гадавой задачы "Фарміраванне ў выхаванцаў эканамічнага мыслення ў працэсе знаёмства з асновамі вядзення хатняй гаспадаркі" 14 мая прайшла прэзентацыя лэпбукаў па эканоміцы, створаных выхавацелямі дашкольнай адукацыі нашай установы.

Што такое лэпбук?

Лэпбук (лепбук, lap-калені, book-Кніга). Калі перакладаць даслоўна, то лэпбук-гэта кніжка на каленях. Часта можна сустрэць і іншыя назвы: тэматычная папка, інтэрактыўная папка, тэчка праектаў. Але сутнасць зводзіцца да таго, што лэпбук — гэта самаробная інтэрактыўная тэчка з кішэнькамі, міні-кніжкамі, акенцамі, рухомымі дэталямі, ўстаўкамі, якія дзіця можа даставаць, перакладаць, складаць па сваім меркаванні. У ёй збіраецца матэрыял па нейкай пэўнай тэме.

Адно з сучасных напрамкаў у дашкольнай педагогіцы — гэта фінансавае асвета дзяцей. Бо малыя, так ці інакш, аказваюцца ўцягнутымі ў эканамічнае жыццё сям'і: ходзяць з бацькамі ў крамы, сутыкаюцца з рэкламай, разумеюць, што іх бацькі зарабляюць грошы, каб купляць тавары і паслугі.

Задача выхавацеля дзіцячага сада-паднесці элементарныя фінансавыя паняцці ў максімальна даступнай і займальнай форме. Для гэтай мэты можна стварыць сваімі рукамі выдатнае інтэрактыўнае дапаможнік-лэпбук.

Лэпбук дапамагае дзіцяці па сваім жаданні арганізаваць інфармацыю па вывучаемай тэме і лепш зразумець, і запомніць матэрыял. Гэта выдатны спосаб для паўтарэння пройдзенага. У любы зручны час дзіця проста адкрывае лэпбук і з радасцю паўтарае пройдзенае. Дзеці вучацца самастойна збіраць і арганізоўваць інфармацыю.